İstanbul'un En Güzel Mesire Yerleri ; Beykoz MesireleriMihrabad Mesire Yeri

Kanlıca'nın hemen üstünde yıllara, şarkılara ve İstanbul'un bütün renklerine şahitlik etmiş bir tabiat mirası, İstanbul Boğazı'na hakim bir tepe üzerine kurulan koruluk, fıstık çamları, erguvanlar, çınarlar, serviler başta olmak üzere bir çok ağaç ve bitki türünü barındırır. Özellikle bahar aylarında katır tırnakları ve defne kokuları arasında dolaşmak ayrı bir keyiftir. Bölge, Boğaz'ın kıyısındaki yalısıyla birlikte Abdülhamit'in Berlin Büyükelçisi Sadullah Paşa'nın eşi Necibe Hanım tarafından Mısırlı Abbah Halim Paşa'nın kızı olan Rukiye Hanım'a yüz görümlüğü olarak verilmiş, prenses de yalıyı bugünkü haliyle yeniden inşa ettirmiştir. 200 dönüm üzerine yayılan mesire yeri, oturma alanları, büfesi, koşu parkuru, çocuk parkı ve diğer birimleriyle günün her saati dolup taşmaktadır. Boğaz'ın ikinci gerdanlığı F. Sultan Mehmet Köprüsü'nün en iyi göründüğü alanlardan biri olan Mihrabad, İstanbul'a gelen yabancıların da önemli uğrak noktalarındandır.

Ulaşım: Mihrabad Mesire Yerine sahilden (Kanlıca yönü) girilebildiği gibi, TEM bağlantı yolu Kavacık Tekke mevkiinden de ulaşılabilir.Kaymakdonduran Mesire Yeri - Kaymakdonduran Piknik Alanı

Boğaz'ın girişine uzanan Beykoz'da; 'Havası suyu bir başka' denir ya, işte öyle bir yer. Belli ki suyunun soğukluğunu anlatmak için 'Kaymakdonduran' adıyla anılıyor yüzyıllardan beri. Osmanlı döneminin ünlü Kanije Beylerbeyi Ahmet Paşa tarafından yaptırılan çeşmesinin suyu doya doya içilecek güzelliktedir. Ahşap masalarla donatılmış çimenliklerde harika bir piknik yapabilir, ya da küçük büfenin menüsünden tadabilirsiniz. 650 dönümlük mesire yerinde, 200 yaşındaki anıt değerindeki ağaçlar hayranlık vericidir. Sonbaharda bol bol kestane toplayabileceğiniz bu sahada sincaplarla karşılaşmak da hoş bir sürpriz olacaktır.

Ulaşım: Beykoz - Akbaba Köyü istikametinden 3 kilometre sonra mesire yeri sapağı, 1 kilometre sonra da giriş bölümü yer alır. 5 dakika uzaklıkta stablize yolla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Beykoz-Göknarlık Mesire Yeri

Binbir güzelliğe sahip Beykoz'un bir başka güzelliğidir Tokatköy-Göknarlık... 46,5 hektar büyüklüğündeki alanda kendiliğinden yetişen ve en nadide ağaç türlerinden olan göknarlar, insanda tarifsiz bir hayranlık uyandırıyor. Kapladığı alana neredeyse hiç ışık bırakmayan göknarlar içinde yürümek sizde çok değişik duygular uyandıracaktır. Etrafını saran kestane ve diğer ağaç türleri arasında kolaylıkla fark edilebilen bu saha, Beykoz İlçe Merkezi'ne olan yakınlığıyla ulaşılması son derece kolaydır.

Ulaşım: Beykoz’un Güneydoğusunda yer alan Tokat köyüne de 2 km uzaklıkladır. Alana Tokatköy’ün İmam Hatip Lisesi yanından geçen 800-900 m’lik orman yoluyla ulaşılabilmektedir.
Polonezköy Tabiat Parkı

Ülkelerinin 1842'de işgal edilmesiyle, mücadelelerini yurt dışında sürdürmek isteyen bir gurup Polonyalı'nın kurduğu ve adlarını verdikleri tabiat ve yaşam diyarı. Binbir çeşit ağaç ve bitki türüyle gelenleri kendisine hayran bırakıyor. Polonyalılar'ın ağırlıkta olduğu köyde, farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımalarını görebilirsiniz, ve kamp alanları özellikle hafta sonları için idealdir. Güzelliği dillere destan bölge, Mustafa Kemal Atatürk'ün yanısıra Franz List, Gustave Flaubert ve daha bir çok ünlü ismi ağırlamıştır. Dünyaca tanınan sopranomuz Leyla Gencer de burada doğmuştur.

Ulaşım: Popüler bir yer olması avantajıyla bir çok noktadan ulaşım imkanına sahiptir. Kavacık-Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takiben gidilebileceği Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile istikametinden de karayolu mevcuttur.Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !